Je to tady, česká a světová premiéra inscenace DUKLA!

Je to tady, česká a světová premiéra inscenace DUKLA!

Česká a světová premiéra dalšího titulu z regionální dramaturgie se odehraje v sobotu 19. října 2024 v 19 hodin na Velké scéně HD_J.

Hokejový tým Dukla Jihlava je fenomén, který se nám stal další a zcela jedinečnou inspirací pro inscenaci z řady dramaturgie zaměřené na region Vysočiny. Literární a umělecké kořeny kraje jsme v předchozích sezónách zkoumali a ohledávali z různých stran a prostřednictvím různých osobností (připomeňme původní hry o Janu Zahradníčkovi, Bohuslavovi Martinů, Josefu Florianovi, Suzanne Renaud či o „dceři národa” Zdeňce Havlíčkové), nyní je naším záměrem věnovat se fenoménu, který proslavil Jihlavu v celostátním a celosvětovém měřítku.  Původně armádní tým hokejové Dukly byl ve své době neporazitelným týmem s celkem dvanácti zlatými medailemi mistrů republiky. V letech 1966 až 1972, kdy vyhrála hned šestkrát po sobě, Dukla doslova opanovala československou ligu. 

V ohledávání tématu „DUKLA” se vynořovaly různé zajímavé úhly pohledu a témata - fenomén armádního sportu, podpora sportu za doby bývalého režimu, kořeny úspěchu a jeho neopakovatelnost, zlatá éra hokeje a sportu vůbec, Jihlava a její fanoušci… „Rozhodně jsme se do tohoto tématu chtěli pustit s absolutní úctou, obdivem a respektem k tomu, co tato slavná „značka” a hráči s ní spojení znamenali a znamenají. Pocta Dukle – to byl náš výchozí bod…”, podotýká dramaturgyně Barbora Jandová.  „Ze všech diskusí, které probíhaly mj. také v dialogu se současným vedením a PR Dukly, a z čerpání dalšího bohatého materiálu vykrystalizovalo nakonec jako nosné téma „cesta na vrchol“, cesta k vítězství. To obrovské úsilí, houževnatost a nasazení všech mladých hráčů a trenérů, kteří udělali z Dukly neporazitelný zlatý tým a zároveň se zapsali do historie tohoto města, kterého se ve své době stali chloubou a součástí.”

Autorem hry Dukla je rodák z Velkého Meziříčí Emanuel Míšek, s nímž režisér Michal Zetel již několikrát spolupracoval. K napsání divadelní hry o jihlavské Dukle její autor říká:  „Největší těžkostí bylo obrovské množství materiálu a co si z těch všech informací vybrat. Snažil jsem se taky dostát Zetelovu zadání „doku-komedie” a napsat co nejlépe „jak to tehdy bylo”. A protože nejde obsáhnout v jediné hře a jediném večeru celá ta bohatá historie Dukly, která existuje už od roku 1956, zaměřili jsme náš fokus a zájem právě na to, co současný divák i hokejový fanoušek možná zná nejméně – a to je vůbec vznik Dukly Jihlava a cesta k tomu úplně prvnímu mistrovskému titulu v roce 1967. Cesta k vítězství, která byla spletitá.”

„Sáhl jsem ještě hlouběji do historie - začínáme už rokem 1929, kdy byl v Jihlavě založen sportovní klub SK Jihlava, jehož součástí byl i hokejový oddíl…” doplňuje autor. „Samotný příběh jihlavské Dukly ovšem začíná v okamžiku, kdy se v Jihlavě v roce 1954 staví zimní stadion… Za dva roky, v roce 1956, byl stadion dostavěný - a Jihlavané teprve začali shánět hokejový klub, který by v Jihlavě hrál…“  V pětadvaceti obrazech tedy na jevišti sledujeme první desetiletí jihlavské hokejové Dukly, které autor vypráví s komediální nadsázkou jako zábavnou mozaiku pravdivých historek, historických faktů i divadelní fikce.

 „Velkým tématem v souvislosti s hokejovou Duklou je pro mě také identita města. Zajímalo mě, co fenomén Dukla udělal s Jihlavou. Po odsunu německého obyvatelstva sem přicházeli lidé z různých koutů republiky, kteří neměli společnou historii. A Dukla Jihlava jim tuto společnou identitu a sounáležitost dala. Jihlavané přijali Duklu „za svou”, stala se „jejich” týmem, na Duklu chodila nejen celá Jihlava, ale celá Vysočina. Hrálo se pravidelně pro sedm až deset tisíc fanoušků!”, dodává Emanuel Míšek.

 Dramaturgyně Jandová dodává: „I když autora na počátku zajímal především pohled do zákulisí ledového sportu z pohledu fanoušků, fanynek a obyčejných lidí, kteří také stáli za úspěchy Dukly, chtěli jsme si ale také takzvaně „pohrát” i s hraním hokeje na jevišti … Zkrátka nemůžete hrát hru o hokeji bez hokeje.”  Režisér Zetel doplňuje: „A nechtěli jsme, aby dámská část hereckého souboru tzv. „stála”. Od počátku jsme počítali s tím, že v našem divadelním hokejovém týmu budou obsazené i herečky. V Dukle hraje (až na dvě výjimky) celý soubor HD_J v počtu šestnácti lidí. V případě legendy Jaroslava Holíka, „šéfa” a rebela, jsme si dovolili obsadit Lenku Schreiberovou. Než vystavovat konkrétního herce – muže jakémukoliv srovnávání a porovnávání s legendou nebo se do něčeho stylizovat, zvolili jsme, jako princip, genderově neutrální obsazení.”

„Krom toho, že je Dukla Jihlavským fenoménem a hodně mi záleží na tom, aby diváci vnímali  naši inscenaci jako poctu, cítím velmi silnou paralelu mezi divadelním souborem a sportovním týmem. Dukla měla Holíky a my máme Schreiberovou a Škrdlu. Ale tam i tady by to bez celého týmu nešlo. Je to kolektivní záležitost. HD_J mimo Jihlavu nebylo a není takovým fenoménem jako Dukla v dobách největší slávy. Ale možná by být mohlo… No my se o to každopádně pokusíme”, říká k nové inscenaci její režisér Michal Zetel, který na otázku, jestli se během zkoušení něco v jeho vnímání Dukly změnilo, dodává:  „Původně jsem měl velkou obavu o historickou věrnost a přesnost, ale pak jsem si uvědomil, že od toho tu nejsme. Naším úkolem je přinést divákům především emoce a sdílení jihlavského fenoménu, a tak se zase plně soustředím na divadlo a o zbytek se postará Wikipedie.”

Ke spolupráci přizval Zetel svůj spolehlivý tvůrčí tým: Anna Korba Vanacká v tomto projektu působí nejen jako choreografka, ale současně také jako nepostradatelná a všudypřítomná asistentka režie, na pohybu se podílel také mistr rvaček a soubojů Petr Nůsek. Výpravu (scénu a kostýmy), ve které se prolíná obrazivá fantazie s autentickými historickými detaily, navrhla výtvarnice Magdalena Teleky (jihlavskému publiku známá svou výtvarnou hravostí a fantazií z Pohádek o mašinkách a Velkolepé expedice Emila Holuba). Hudbu k představení složil renomovaný muzikant a skladatel Josef Fojta (člen Hradišťanu Jiřího Pavlici a mj. autor hudby pohádkového muzikálu Velká porucha): „Hudbou, která bude mít své dva hity, jsem chtěl především vzdát hold obrovskému úsilí všech lidí, kteří v těžké době z ničeho vybudovali něco. Jako Fénix z popela. Hudba k Dukle musí mít především energii!  Duklácký tým nad všemi týmy charakterizuje jeho vojenská jedinečnost, kterou vyjadřují tři základní emoce - hrdost, energie a nasazení. I my bychom měli být hrdí, že můžeme tvořit a stavět, společně. V tom společenství byla a je síla. Je to pro mě velká čest, že se můžu spolu s vámi na projektu Dukla podílet.”

V Dukle uvidíte celý soubor Horáckého divadla, k jehož poctivé herecké přípravě patřily mj. také dvě jedinečné besedy – s hokejovou legendou Jiřím Holíkem a se současným jednatelem HC Dukla Bedřichem Ščerbanem. Děkujeme za ně! 

V pátek 18. října v 18 hodin proběhne vernisáž výstavy HC Dukla: Srdce Jihlavy v galerii V suterénu v HD_J.  Následně bude výstava přístupná v hrací dny představení Dukla.

Fotografický záznam živé historie, která se nesmazatelně vtiskla do tváře města. Hokejový klub Dukla Jihlava není jen sportovním týmem – je symbolem, který v sobě nese hrdost, vášeň a nezlomnou sílu.

Prostřednictvím autentických momentek ze života hokejistů odhalujeme jejich příběhy, každodenní nasazení a chvíle, které definují nejen jejich kariéru, ale i samotnou podstatu města. Tato výstava vzdává hold sportovcům, kteří se stali živou součástí městské identity. Dává nahlédnout do světa, kde se z ledu stává centrum zájmu, z klubového dresu symbol soudržnosti a logo na něm, jenž nosí Jihlavané dodnes, je synonymem hrdosti.

V sobotu 16. listopadu 2024 proběhne po představení v Divadelní kavárně moderovaná diskuze s tvůrčím týmem a zástupci Dukly Bedřichem Ščerbanem a Viktorem Ujčíkem.

16. 10. 2024