Premiéra inscenace Sam aneb Výchova k rodinnému životu - konečně je tu hra pro teenagery!

První říjnovou neděli (6. 10. 2024 v 17.00) se na Malé scéně odehraje již čtvrtá premiéra nového souboru HD_Jéé, který poprvé v České republice uvede na scéně titul Sam aneb Výchova k rodinnému životu od polské autorky Marie Wojtyszko, vpřekladu Sandry Ort Feyglové. Nabídneme tak titul, který se zaměřuje na tu v divadle nejvíce opomíjenou diváckou skupinu – a sice mladé dospívající publikum.
„Od úvah a hledání, kterou z knih z povinné školní literatury bychom mohli a chtěli adaptovat na Male scéně, jsme se nakonec rozhodli pro cestu odvážnější a rozhodli se pro uvedení současné, u nás dosud neuvedené hry, jejíž hlavní hrdina je vrstevník našich mladých diváků. Řeší stejné problémy a témata, která jsou jim blízká a která řeší v tomto věku oni sami – na vztahové trajektorii já a domov, škola, kamarádi… Není mnoho takových her… “, říká dramaturgyně Bára Jandová.
Hru Sam aneb Výchova k rodinnému životu napsala v roce 2014 renomovaná polská dramatička, dramaturgyně a režisérka Maria Wojtyszko (*1982) a vyhrála s ní Grand Prix na 20. ročníku Národní soutěže inscenací současného polského umění. Divadelní hry Marie Wojtyszko se v Česku objevily již několikrát: v Praze v Divadle X10 (Cizí jazyk) a v Divadle V Dlouhé (Nebe – Peklo), její hra Děloha byla uvedena v Brně v „jamáckém“ Studiu Marta. Činohra Národního divadla uvedla ve Stavovském divadle letos v únoru (22. 2. 2024) světovou premiéru rodinné hry Ještě chvilku, kterou napsala přímo „na objednávku” Národního divadla.
SAM aneb Výchova k rodinnému životu
Svůj příběh vypráví s velkou dávkou nadsázky a ironie třináctiletý Samuel, který v jedné chvíli řeší rozvod svých rodičů, šikanu od spolužáka Přemka, vztah k nové spolužačce, učitelku a úkoly v nepopulárním předmětu rodinná výchova a spoustu dalších problémů svého dospívání.
„Autorka ale přitom nabourává schémata typická v divadle i literatuře pro děti. Třídní drsňák, ideální rodina ani konzervativní učitelka tu nakonec nejsou takoví, jakými se zpočátku zdají být. Právě humor a grotesknost dramatu pomáhá mladým divákům zpracovat citlivá témata, která velká část z nich sama prožívá. Tato hořká satira poukazuje na nedostatky vzdělávacího systému a školství, které by mělo vzdělávat nejen pro zkoušky a známky, ale i pro skutečný život – v rodině i ve společnosti. Hra vyvolává smích, ale přitom nutí k zamyšlení…“ pojmenovává přednosti této hry divadelní a literární agentura DILIA.
„Porozumět duši puberťáka – toho svého i ostatních - je složitá disciplína. A my rodiče se o to snažíme neustále a často je to boj s větrnými mlýny. Tak co to zkusit úplně jinak. Vzít svého puberťáka do HD_J a pokusit se rozklíčovat zásadní společná témata na příběhu Sama a jeho okolí. Společně. Jako rodina, jako rodič a dítě. Jako parťáci. Přijďte k nám a užijte si společné chvíle, na které budete rádi vzpomínat“, doplňuje Ruth Denčevová (PR).
Režie se ujal čerstvý absolvent brněnské DiFa JAMU Roman Gombarček (*1987), který na otázku, čím jej tento text zaujal, odpovídá: „Život jako sled lehce absurdních situací, nad kterými se pak v dospělosti pousmějeme. Ale pro mladého člověka znamenají právě tyto momenty celý svět. Pro celý tvůrčí tým byl text o Samovi návrat do studentských let. Tato cesta časem, jakožto princip objevování, je rovněž absolutně zásadním principem dospívání mladého člověka.“
K výtvarné spolupráci přizval režisér Adélu Szturcovou – scéna (Adéla je jihlavskému publiku známá jako scénografka inscenace Popel na křídlech Suzanne Renaud, za kterou dostala diváckou cenu Horác) a Gabrielu Čechovou – kostýmy. Autorem hudby je Tomáš Mohr.
V titulní roli se představí nový člen souboru HD_Jéé Pavel Socha, posluchač pražské VOŠ herecké. Mnoho dalších postav pak ztvárňují další čtyři členové souboru HD_Jéé Klára Křišťálová, Martina Tomanová, Martin Kollár a Stanislav Gerstner.