logo
foto z inscenace

Tankred Dorst

Merlin aneb Pustá zem

939. premiéra 31. ledna 2015

derniéra 17. června 2015 (hráno 19x)

   

režie Peter Gábor j. h.

překlad Vladimír Tomeš

dramaturgie Barbora Jandová

scéna Michal Syrový j. h.

kostýmy Tomáš Kypta j. h.

hudba Jakub Kudláč j. h.

souboje Petr Nůsek j. h.

představení řídí Gabriela Schottnerová

napovídá Ivana Kučerová

   

Velká scéna, 3:15 včetně pauzy

osoby a obsazení

Merlin - Petr Soumar

Ďábel - Lenka Schreiberová

Smrt - Richard Vokůrka

král Artuš - František Mitáš

královna Ginevra - Lucie Ingrová

Lancelot z Jezera - Lukáš Matěj

Mordred - Ondřej Šípek

Parzival - Zdeněk Stejskal

Herceloida - Anna Bazgerová

Gawain - Stanislav Gerstner

Agrawain - Matyáš Procházka

Morgawsa - Lucie Sobotková

Lamorak - Milan Šindelář

Orilus - Josef Kubín / Zdeněk Dryšl

Girflet - Josef Kundera

Kay - Jakub Škrdla

Beauface - Martin Dobíšek

Persant - Matyáš Procházka

Mordredova parta - Gabriela Schottnerová, František Eliáš a Milan Lysák

„...stůl musí být velký... a vy jste nejvyhlášenější truhlář v celém království krále Artuše! Ne každý umí udělat tak velký stůl! Stůl by měl být obrazem světa!“

Artuš

V mýtech a legendách jsou uloženy všechny prazákladní životní situace. Právě proto se Tankred Dorst, jeden z nejznamenitějších současných dramatiků, nejen německých, ale i světových, rozhodl v roce 1980 pro napsání díla inspirovaného tematikou „artušovských“ legend a příběhů rytířů kulatého stolu.

Dorst ale ve všech svých hrách hledá odpovědi na aktuální otázky svých současníků, i jeho hrdinové ze světa bájí mají jazyk, rysy a vlastnosti současného člověka. „Merlin je příběh z našeho světa. Ztroskotání utopií, to přece má s námi co společného, alespoň to tak cítím... Merlinem jsem chtěl ukázat, že koberec našich konvencí, morálky, našich úmluv a všeho, co jsme si tak hezky vymysleli, je tenounký, pod ním je kamení, pustá zem."

Inscenace Merlin aneb Pustá zem je naší cestou za hledáním „Grálu“ (ať už to znamená cokoliv – vědomí smyslu, víru, naději, klíč k lepší budoucnosti, recept na plnější bytí, znovuzrození atd.) Společně s králem Artušem je potřeba se ptát, jestli naše ideje také zestárnou, jestli „I naše ideje stárnou a umírají jako lidé?“

foto ze zkoušek

foto z představení

videoukázka

Na představení se také podílejí:

Jevištní mistr: Jiří Kašík st.; světla: František Dočekal a Jaroslava Chlubnová; zvuk: Martin Zmrhal a Tomáš Kvasnička; scénu staví skupina Pavla Severina; obléká: Dagmar Vacková a Radka Slavíková; vlásenky: Marta Čechová a Zdena Černá; rekvizity: Hana Kiková a Radka Slavíková; malíři dekorací: Jan Jiřiště a Radek Hubocký; kostýmy: Karla Čermáková, Hana Vinczeová, Marie Schwarzová a Petr Vosmek; sklad kostýmů: Martina Benáčková; čalounice: Jitka Křikavová; truhlář: Zdeněk Špaček; zámečník: Petr Štěpnička. Dekorace, kostýmy a vlásenky vyrobily dílny Horáckého divadla Jihlava.

VRÁTIT SE ZPĚT