logo
foto z inscenace

Joseph Stein - Jerry Bock - Sheldon Harnick

Šumař na střeše

931. premiéra 2. února 2014

derniéra 8. duben 2015 (hráno 33x)

   

režie Kateřina Dušková

překlad Pavel Šrut

dramaturgie Kateřina Jonášová j. h.

scéna Pavel Kocych j. h.

kostýmy Kristina Matre Křížová j. h.

choreografie Alena Pešková j. h.

asistentka choreografie Vladimíra Čapková

korepetice Lubomír Šrubař

představení řídí Petr Pazourek

napovídá Ivana Kučerová

   

Velká scéna, 3:10, včetně pauzy

osoby a obsazení

Tovje - Josef Kundera

Golda - Anna Bazgerová

Cajtl - Marta Dřímal Ondráčková

Hodl - Vladimíra Čapková

Chava - Tereza Otavová / Viktorie Hásková j. h.

Šprince - Nikola Šafránková j. h. / Klára Zachová j. h.

Bjelka - Františka Vaňková j. h. / Kateřina Zachová j. h.

Motl - Jakub Škrdla

Perčik - Richard Vokůrka

Feďka - Josef Stara

Lajzr Volf - Petr Soumar

Rabín - Zdeněk Dryšl

Mendl - Zdeněk Stejskal

Jente - Lucie Sobotková

Bába Cajtl a První Žena - Eva Kaplerová j. h.

Mordche - Milan Šindelář

Avram - Kryštof Čeřovský

Nahum a Boris - Ondřej Šípek

Šandl - Taťána Schottnerová

Strážník - Stanislav Gerstner

Saša - František Mitáš

Fruma Sára a Druhá Žena - Lenka Schreiberová

Šumař - Lukáš Matěj

Obyvatelé Anatěvky a Mrtvoly - Petr Pazourek, Gabriela Schottnerová, Radek Bula j. h., Roman Bula j. h., Jan Kelnar j. h., Lukáš Kundera j. h., David Novotný j. h., Roman Pospíchal j. h.

„Šumař na střeše. Praštěnej nápad, co? Ale u nás v Anatěvce je každej z nás tak trochu šumař na střeše. Každej by si chtěl vydrápnout z duše nějakej prostej, vášnivej trylek... ale přitom by si nerad zlámal vaz. Nó, není to tu lehký. Možná si říkáte, co nás tu teda drží, když je to vo krk? No, my tu zůstáváme proto... že jsme tu doma. A co nám pomáhá držet rovnováhu? Tak to vám povím jedním slovem... tradice.“

Tovje

Mlékař Tovje, muž moudrý a spravedlivý, má pět dcer a jednu ráznou manželku Goldu. Dcery je třeba provdat a to zcela v duchu židovských tradic prostřednictvím dohazovačky Jente. Tovjeho tři nejstarší dcery se ale emancipovaně rozhodnou nerespektovat přání rodičů a vyberou si ženichy podle svého srdce. Tovje dokáže akceptovat dvě ze tří, ale víra a tradice mu nedovolí ustoupit v případě Chavy, která se zamiluje do křesťana. Tato dcera pro Tovjeho umírá...

Dramatický osud ukrajinského městečka Anatěvky na počátku 20. století, kde vedle sebe v míru žijí židé i křesťané, právě díky Tovjeho osobitému humoru přerůstá v neokázalou oslavu lidské soudržnosti. Je to příběh o lásce, tradicích, toleranci i netoleranci a o bolesti, která provází porušení zažitých zvyklostí. Emotivní působivost Steinova libreta a Harnickových písní umocňuje Bockova melodická hudba. Šumař na střeše patří k nejslavnějším a mnohokrát oceněným muzikálům divadelní historie. Po světové premiéře v New Yorku roku 1964 dosáhla právě tato inscenace rekordního počtu 3242 repríz.

foto ze zkoušek

foto z představení

videoukázka

Na představení se také podílejí:

Jevištní mistr Jiří Kašík st., scénu staví skupina Jiřího Kašíka ml., světla František Dočekal a Jaroslava Chlubnová, zvuk Martin Zmrhal a Tomáš Kvasnička, garderoba Dagmar Vacková a Radka Slavíková, rekvizity Hana Kiková a Radka Slavíková, vlásenky Zdena Černá a Marta Čechová, malíři dekorací Jan Jiřiště a Josef Máca, kostýmy Karla Čermáková, Marie Schwarzová, Hana Vinczeová a Petr Vosmek, sklad kostýmů Martina Benáčková, čalounice Jitka Křikavová, zámečník Petr Štěpnička, truhlář Zdeněk Špaček.

VRÁTIT SE ZPĚT