logo
foto z inscenace

Carlo Gozzi

Král jelenem

932. premiéra 22. března 2014

derniéra 25. června 2014 (hráno 19x)

   

režie Jaromír Hruška j. h.

překlad Jaroslava Bílková

dramaturgie Barbora Jandová

scéna Pavel Kodeda j. h.

kostýmy Kristina Matre Křížová j. h.

pohybová spolupráce Jakub Škrdla

baletní čísla Marta Dřímal Ondráčková

představení řídí Gabriela Schottnerová

napovídá Ivana Kučerová

   

Velká scéna, 3:15, včetně pauzy

osoby a obsazení

Carlo Gozzi / král Deramo - Richard Vokůrka

Bianca / Angela - Vladimíra Čapková

Claudio / Pantalone - Milan Šindelář

Antonio / Tartaglia - Jakub Škrdla

Maria Gozzi / Clarice - Marta Dřímal Ondráčková

Salvatore / Leandro - Zdeněk Stejskal

Alberto / Brighella - Ondřej Šípek

Francesca / Smeraldina - Tereza Otavová

Franscesco / Truffaldino - František Mitáš

Giacomo / Durandarte - Stanislav Gerstner

Giorgio / socha Amora - Pavel Nešpor

"Tak tohle bylo moje poslední kouzlo. Rozhodl jsem se zanechat magie. Už mě nebaví lopotit se s kouzly, když všechno zlo se stejně vymýtit nedá.

Durandante

Je nejvyšší čas, aby se král Deramo oženil, jenže to není tak snadné. V králových komnatách, kde jsou „prověřovány“ možné nevěsty, sídlí mocný společník – socha - dar kouzelníka Durandarteho. A ta má tu moc, že odhalí každou lež a tak dosud všechny dívky, které navštívily královu ložnici, odešly s nepořízenou. Král je smutný, dvůr si zoufá… Ale zázraky se dějí, aspoň tedy v pohádkách, a před krále přistupuje čistá Angela, dívka, před níž se socha nezasměje a král se zamiluje. Vzbudí tím žárlivost svého ministra Tartaglia, který měl s Angelou své úmysly. Ten zrádně využije tajného králova kouzla, přiměje krále, aby se změnil v jelena, a sám nastoupí na jeho trůn.

Komedii plnou kouzel, záměn a převleků napsal jeden ze slavných italských komediografů, mladší souputník Carla Goldoniho, Carlo Gozzi, který vyznával principy klasické commedie dell'arte. Král jelenem je pak zábavnou pohádkou pro dospělé, v níž lze jen kouzlem odhalit každou neupřímnost a přetvářku. Mimořádně humorné situace, exotický námět, vtip a hravost, tím vším může tato komedie oslovit jak dětské, tak dospělé diváky.

foto ze zkoušek

foto z představení

videoukázka

Na představení se také podílejí:

Jevištní mistr Jiří Kašík st., scénu staví skupina Jiřího Kašíka ml., světla František Dočekal a Jaroslava Chlubnová, zvuk Martin Zmrhal a Tomáš Kvasnička, garderoba Dagmar Vacková a Radka Slavíková, rekvizity Hana Kiková a Radka Slavíková, vlásenky Zdena Černá a Marta Čechová, malíři dekorací Jan Jiřiště a Josef Máca, kostýmy Karla Čermáková, Marie Schwarzová, Hana Vinczeová a Petr Vosmek, sklad kostýmů Martina Benáčková, čalounice Jitka Křikavová, zámečník Petr Štěpnička, truhlář Zdeněk Špaček.

VRÁTIT SE ZPĚT