logo
foto z inscenace

William Shakespeare

Hamlet

927. premiéra 7. září 2013

derniéra 8. října 2014 (hráno 29x)

   

režie Pavel Palouš

překlad Jiří Josek

dramaturgie Barbora Jandová

scéna Pavel Palouš

kostýmy Irena Fila Wagnerová

šerm Pavel Konvalina

představení řídí Petr Pazourek

napovídá Ivana Kučerová

   

Velká scéna, 2:45 i s pauzou

osoby a obsazení

Hamlet - František Mitáš

Claudius - Petr Soumar

Gertruda - Lucie Sobotková

Polonius - Josef Kundera

Laertes - Josef Stara

Ofelie - Tereza Otavová

Horacio - Jakub Škrdla

Rosencrantz - Stanislav Gerstner

Guildenstern spolužák; Osric, dvorský elegán - Zdeněk Stejskal

Fortinbras - Lukáš Matěj

Marcelus; 3. herec - Kryštof Čeřovský

Bernardo; 2. herec; Anglický vyslanec - Jan Kovář př. Richard Vokůrka

Francisco; Kapitán - Ondřej Šípek

1. Herec; Kněz - Zdeněk Dryšl

Hrobník; Posel - Milan Šindelář

"Být, nebo nebýt – to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? Zemřít, spát –"

Hamlet, princ Dánský

Na ponurých, vichry bičovaných hradbách dánského Elsinoru se nad ránem zjevuje princi Hamletovi duch jeho zesnulého otce a vyzývá ho k pomstě zákeřné královraždy. Od této chvíle se princ pokouší srovnat s novou skutečností, a sice že strýc Claudius, který si před pár dny vzal Hamletovu ovdovělou matku Gertrudu, je ve skutečnosti nejspíš vrahem, že ani matka není bez viny a všichni okolo jen lhostejně přihlížejí... „Je cosi shnilého ve státě dánském.“

Hamletovo dilema nestojí ani tak na otázce zda být nebo nebýt, ale spíše, jak jednat ve světě, který je tak zkorumpovaný a tak zkažený. Je vůbec možné být součástí toho světa a neposkvrnit se jeho špínou? Shakespearovo nejslavnější drama Hamlet nastoluje tyto a mnohé další otázky, které jsou stále aktuální. Naléhavost Hamleta spočívá ve věčnosti lidských slabostí, ve stálosti jistých charakterových a povahových vlastností člověka, které se vyskytují od věků a na celé planetě. Přes hloubku a závažnost tématu ale hra nepostrádá Shakespearovi vlastní humor a sarkasmus.

foto ze zkoušek

foto z představení

videoukázka

Na představení se také podílejí:

Jevištní mistr Jiří Kašík st., scénu staví skupina Jiřího Kašíka ml., světla František Dočekal a Jaroslava Chlubnová, zvuk Martin Zmrhal a Tomáš Kvasnička, garderoba Dagmar Vacková a Radka Slavíková, rekvizity Hana Kiková a Radka Slavíková, vlásenky Zdena Černá a Marta Čechová, malíři dekorací Jan Jiřiště a Josef Máca, kostýmy Karla Čermáková, Marie Schwarzová, Hana Vinczeová a Petr Vosmek, sklad kostýmů Martina Benáčková, čalounice Jitka Křikavová, zámečník Petr Štěpnička, truhlář Zdeněk Špaček.

VRÁTIT SE ZPĚT