logo
foto z inscenace

Alexandr Nikolajevč Ostrovskij

Deník ničemy

928. premiéra 12. října 2013

derniéra 20. února 2014 (hráno 19x)

   

režie Ivan Rajmont j. h.

překlad Radoslav Lošťák

dramaturgie Kateřina Dušková a Barbora Jandová

scéna Ivo Žídek j. h.

kostýmy Ivana Brádková j. h.

hudba Miki Jelínek

asistent režie Kateřina Dušková

představení řídí Gabriela Schottnerová

napovídá Ivana Kučerová

   

Velká scéna

osoby a obsazení

Jegor Glumov - Stanislav Gerstner

Glumovová - Taťána Schottnerová

Mamajev - Petr Soumar

Mamajevová - Lenka Schreiberová

Krutickij - Milan Šindelář

Gorodulin - Jakub Škrdla

Turusinová - Lucie Sobotková

Marie - Vladimíra Čapková

Jegor Kurčajev - František Mitáš

Golutvin - Zdeněk Stejskal

Manefa - Anna Bazgerová

První příživnice - Tereza Otavová

Druhá příživnice - Lukáš Matěj

Grigorij - Josef Stara

"Proč by jenom hajzlové měli mít prachy? Dějiny lidské malosti budu psát dál. Ale jen pro sebe. Třeba se to bude jednou hodit."

Glumov

Mladý bezvýznamný chudý šlechtic Glumov se rozhodne změnit svůj život a vydá se na cestu za kariérou. Je chytrý, svobodný, vzdělaný, lstivý a pokrytecký. Odhodí zábrany, vzdá se lásky, citu i vlastní tváře. Aby dosáhl vytoužené kariéry, vsadí na nevzdělanost, neschopnost a ctižádostivost mocných, které na své cestě využívá. Není to jen tak vzdát se sám sebe, svých názorů a rozumu, snad proto si píše deník – deník ničemy, který se ale jednoho dne dostane do nepovolaných rukou. Znamená to Glumovovův konec?

Nadmíru aktuální je tento nemilosrdný satirický vhled do salónů vysoké ruské společnosti konce druhé poloviny devatenáctého století. Doba se mění, ale lidé zůstávají… Touha po moci, touha vybřednout z šedi průměrnosti, to vše provází mladého ambiciózního Glumova, který se rozhodne využít nevzdělanosti, hlouposti a neschopnosti mocných a postoupit na společenském žebříčku o nějaké příčky výš. Bohužel si při tom píše deník...

foto ze zkoušek

foto z představení

videoukázka

Na představení se také podílejí:

Jevištní mistr: Jiří Kašík st.; světla: František Dočekal a Jaroslava Chlubnová; zvuk: Martin Zmrhal a Tomáš Kvasnička; scénu staví skupina Pavla Severina; obléká: Dagmar Vacková a Radka Slavíková; vlásenky: Marta Čechová a Zdena černá; rekvizity: hana Kiková a Radka Slavíková; malíři dekorací: Jan Jiřiště a Josef Máca; kostýmy: Karla Čermáková, Hana Vinczeová, Marie Schwarzová a Petr Vosmek; sklad kostýmů: Martina Benáčková; čalounice: Jitka Křikavová; truhlář: Zdeněk Špaček; zámečník: Petr Štěpnička. Dekorace, kostýmy a vlásenky vyrobily dílny horáckého divadla Jihlava.

VRÁTIT SE ZPĚT