logo
foto z inscenace

Ken Kesey - Dale Wasserman

Přelet nad kukaččím hnízdem

918. premiéra 27. října 2012

derniéra 19. března 2014 (hráno 31x)

   

režie Michal Lang j. h.

překlad Luděk Kárl

dramaturgie Kateřina Dušková

scéna Milan David j. h.

kostýmy Tomáš Kypta j. h.

představení řídí Petr Pazourek

napovídá Ivana Kučerová

   

Velké scéna, 3:15 včetně pauzy

osoby a obsazení

Randle Patrick McMurphy - František Mitáš

Vrchní sestra Ratchedová - Lucie Sobotková

Náčelník Bromden - Stanislav Gerstner

Billy Bibbit - Zdeněk Stejskal

Dale Harding - Jakub Škrdla

Scanlon - Milan Šindelář

Cheswick - Petr Soumar

Martini - Kryštof Čeřovský

Ruckly - Ondřej Šípek

Doktor Spivey - Josef Kundera

Candy Starrová - Tereza Otavová

Ošetřovatel Warren - Lukáš Matěj

Ošetřovatel Williams - Jan Kovář př. Richard Vokůrka

Setra Flinová - Vladimíra Čapková

Zřízenec Turkle - Josef Stara

Sandy - Gabriela Schottnerová

„Je otázka, kdy jedinec, který nějakým způsobem zpochybňuje moc, přestává být hrdinou a stává se z něj blázen nebo naopak... nebo obojí... Na konci války jsem viděl lidi, kteří šli s koštětem proti tankům a všichni kolem křičeli ,šílenci!´, za dva dny na to už jim stavěli pomníky a dělali z nich hrdiny...“

Miloš Forman 1978 k Přeletu nad kukaččím hnízdem

Divadelní dramatizaci ve své době skandálního románu Kena Keseye (román byl předlohou slavného formanova stejnojmenného filmu, oceněného pěti Oscary) vytvořil Dale Wasserman, který je autorem i řady dalších her a muzikálů. Přelet nad kukaččím hnízdem a Muž z kraje La Mancha jsou ale díla, která jej vynesla mezi nejhranější americké autory na světě.

Do ústavu pro choromyslně přichází bouřlivák McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu, protože přesvědčil soud, že je psychicky vyšinutý, aby se vyhnul vězení za sexuální zneužití a násilně přepadení. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedově - velké sestry, která ústav neomezené řídí. Sestrou zavedená pravidla pořádku se záhy po příchodu hlavního protagonisty začínají rozkládat, McMurphyho přítomnost je pro ni výzvou k od počátku nerovnému souboji.

McMurphy je hráč, hraje pro něj filosofií a svět vnímá jako obrovskou hernu. Do své hry vtahuje i ostatní pacienty, kteří mu postupně podléhali a začnou se uvolňovat tak, že dokáží vidět svůj „úděl" i z komického úhlu pohledu, což je pro velkou sestru neakceptovatelné. Pomocí drog, elektrošoků a svěracích kazajek sejí podaří situaci uklidnit. Po operací mozku se změní i McMurphy, z halasného rváče, buřiče a útěkáře je bytost bez vlastní vůle...

foto ze zkoušek

foto z představení

videoukázka

Na představení se také podílejí:

Jevištní mistr Jiří Kašík st., scénu staví skupina Jiřího Kašíka ml., světla František Dočekal a Jaroslava Chlubnová, zvuk Martin Zmrhal a Tomáš Kvasnička, garderoba Dagmar Vacková a Radka Slavíková, rekvizity Hana Kiková a Radka Slavíková, vlásenky Zdena Černá a Marta Čechová, malíři dekorací Jan Jiřiště a Josef Máca, kostýmy Karla Čermáková, Marie Schwarzová, Hana Vinczeová a Petr Vosmek, sklad kostýmů Martina Benáčková, čalounice Jitka Křikavová, zámečník Petr Štěpnička, truhlář Zdeněk Špaček.

VRÁTIT SE ZPĚT