logo

HISTORIE AKTUALIT

76. sezóna 2015 - 2016

Horácké horko

Horácké horko

Horácké horko

Horácké horko

"Horácké horko" je zakončení 76. divadelní sezóny happeningem na náměstí.

Finále 76. sezóny, jejímž leitmotivem je „Teď a tady“, bude vrcholným naplněním tohoto motta. Pokusíme se ve všední pondělní odpoledne na Masarykově náměstí navodit atmosféru letních prázdnin v přírodě, kdy je prožívání přítomného okamžiku tak snadné.

Slavnost či rituál „zakončení sezony“ je ryze neformální, nejde ani o prostor k exhibici ani o prázdné gesto. Hledáme to, co spojí nás se sebou samými a s našimi diváky odstraněním pomyslné čtvrté stěny, která nás po celou sezónu svým způsobem odděluje. Diváci se mohou stát aktéry a herci diváky.

Při letošním ukončení sezóny vyvezeme z divadla na náměstí vzácný oheň, kterým hoříme po celou sezónu. Oheň, který zná každý, kdo pro něco hoří. Vyvezeme ho z divadla nejen symbolicky, ale také doslova a do písmene a rádi bychom pozvali všechny, ať se zastaví na náměstí, opečou si u společného ohně špekáček a u divadelních písniček prožijí své Teď a tady alespoň na okamžik. V symbolické rovině předáváme divadelní oheň všem letním venkovním divadelním projektům a po divadelních prázdninách ho při slavnostním zahájení příští sezóny opět vrátíme do Horáckého divadla.

Horácké horko, 20. června 2016, 16:00, Masarykovo náměstí Jihlava, prostor Kavárny Muzeum.

17.6.

Romeo a Julie: natáčení České televize

Romeo a Julie: natáčení České televize

Brněnské studio České televize natáčí nový cyklus Rok regionálních divadel, v němž mapuje to nejzajímavější, co v současné době nabízí divadla v regionech. Záznamy třinácti inscenací doplní krátké dokumenty o divadlech.

Do nového projektu byla vybrána i naše inscenace Romeo a Julie Williama Shakespeara, kterou jsme uvedli jako druhou premiéru této sezóny 31. října loňského roku v překladu Josefa Topola. Režie se ujal tehdy hostující režisér, dnes umělecký šéf Horáckého divadla Pavel Šimák, dramaturgie Barbora Jandová, originální scénu dětského hřiště navrhl Pavel Borák a původní hudbu složil a s herci Horáckého divadla hudebně nastudoval herec a hudebník Roman Zach.

Reakce na inscenaci jsou velmi pozitivní jak od odborné kritiky, tak od diváků. Za největší úspěch považujeme velkou rezonanci u velmi mladých diváků (od 15 let), jimž je příběh určen především.

Natáčení ČT bude v divadle probíhat již od neděle 26. června. V pondělí 27. června se pak bude natáčet celé běžné představení, které hrajeme pro diváky mimo předplatné od 19 hodin. Před představením bude v divadelním foyer promo akce ČT art pro širokou veřejnost.

Natáčení České televize v Horáckém divadle podpořily Kraj Vysočina a Město Jihlava.

17.6.

Součást tvorby Strategie pro kulturu, volný čas a cestovní ruch města Jihlavy je také elektronická anketa pro veřejnost, která se týká spokojenosti s možnostmi volnočasového vyžití, kulturní nabídkou a turistické atraktivity Jihlavy.

Dotazník má 19 otázek a zabere zhruba 15-20 minut. Jeho vyplnění je velká pomoc ve snaze města zkvalitnit služby v oblasti kulturního a volnočasového vyžití.

Dotazník můžete vyplnit na tomto odkaze.

13.6.

Romeo a Julie na zámku

Romeo a Julie na zámku

Sedmá premiéra sezóny

Sedmá premiéra sezóny

Premiérou inscenace Země je kulatá jsme sice završili letošní abonentní cyklus, ale na konci sezóny nás čeká ještě jedna, v pořadí sedmá, premiéra 76. divadelní sezóny. V sobotu 25. června od 15 hodin to bude pohádka Kocour v botách, která je určená pro celou rodinu.

Režisérka Kateřina Dušková má ráda hravé pohádky, kde principem hry je divadlo na divadle. Bude tomu také v Kocourovi, ve které se zchudlá česko-francouzská komediantská rodina vrací ze sladké Francie do Čech. A jako z uděláním narazí tito komedianti na naše divadlo, kde je teplo a sucho. Rozhodnou se proto zahrát u nás starou bretaňskou pohádku o Kocourovi.

Autor dramatizace Vladimír Zajíc byl mimo jiné dlouholetým dramaturgem a spoluautorem her Východočeského divadla DRAK. Po odchodu z DRAKu spolupracuje s řadou divadel, například Radost Brno, Divadlo Rozmanitostí Most, Malé divadlo České Budějovice, Slovácké divadlo a dalšími. Také spolupracuje s Českým rozhlasem Praha a Hradec Králové. Napsal a realizoval řadu divadelních textů, z nichž některé si vybrala i zahraniční divadla.

25.5.

Čtení o Karlu IV. podruhé

Čtení o Karlu IV. podruhé

Bajaja bude příští sezónu spát. V sobotu 4. června 2016 v 15:00 hrajeme na Velké scéně klasickou pohádku Bajaja, pěšák snů. Jde o poslední uvedení v této i budoucí sezóně.

Na motivy klasické pohádky Boženy Němcové, napsal našeho Bajaju, Pěšáka snů Jiří Ondra, který pohádku rovněž režíroval. Bajaja (Lukáš Matěj) si dokáže získat srdce princezny (Tereza Otavová) i utkat se s drakem.

Pohádku o hrdinství bez velkých gest a slov nahradí v příští sezóně komediantská pohádka pro celou rodinu Kocour v botách, která bude mít premiéru na Velké scéně už v sobotu 25. 6. 2016 v 15 hodin.

23.5.

Horác a Malá Thálie

Horác a Malá Thálie

V letošním roce vyhlašujeme již 24. ročník ankety Horác. Stalo se tradicí, že od poslední premiéry sezony až do konce června jsou v divadle k dispozici anketní lístky a schránky k jejich odevzdání. Do ankety Horác se pravidelně zapojuje přes dvanáct set diváků, (což je jedna z největších responzí v republice), kteří v kategoriích Inscenace, Výprava, Herec, Herečka a Mladý talent hlasují pro své favority z uplynulé sezony.

V letošním roce jsme poprvé k anketě Horác přizvali i Hereckou asociaci, která udělí ocenění Malá Thálie, a to vítězi s nejvyšším počtem hlasů z kategorií Herec / Herečka / Mladý talent.

Slavnostní vyhlášení výsledků divácké ankety Horác a Malá Thálie proběhne v rámci galavečera na Velké scéně Horáckého divadla 24. září 2016 v 19 hodin. Ocenění Malá Thálie předá prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

14.5.

Čtení o Karlu IV.

Čtení o Karlu IV.

Improvizace V

Improvizace V

Připojujeme se k oslavám

Připojujeme se k oslavám

Naše divadlo se, stejně jako ostatní příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina, zapojilo do oslav 700. výročí narození Karla IV.

V Horáckém divadle jsme využili formátu Pohádek na schodech, pravidelných sobotních čtení dětem a jejich dospělým. Jenom v případě čtení o Karlu IV. půjde o trochu akčnější verzi, na Karla nám totiž „jenom“ schody stačit nebudou.

V sobotu 7.5.2016 čteme Král králů Karel IV. aneb Neobyčejný život. Císař Karel a jeho otec Jan Lucemburský budou vyprávět o tom, jaké to je, když se jeden narodí jako král. Čtou a vypráví: Lukáš Matěj a Josef Kundera.

A v sobotu 21. 5. 2016 Po stopách Karla IV. Pohádkové putování plné královských příběhů po Evropě i Čechách, po místech, která Karla IV. ještě pamatují. Čtou a vypráví: Lukáš Matěj, Josef Kundera, Tereza Otavová.

Obě sobotní čtení začínají v 16 hodin. Divadlo i divadelní kavárna jsou jako vždy otevřeny hodinu před představením a ke čtení o Karlu IV. jsme vydali speciální edici “Karlových placek“ (odznaků), které děti dostanou ke vstupence. Vstupné 20 Kč.

A pro dospělé se v pátek 13. května se od 19 hodin uskuteční v prostorách kostela Povýšení sv. Kříže v Jihlavě komponovaný program spojující dobovou hudbu v podání souboru Solideo a čtení z kronik a především vlastního životopisu Karla IV. v podání našich herců Jakuba Škrdly a Zdeňka Stejskala.

Více se můžete dočíst na internetových stránkách, věnované celému výročí Karla IV..

27.4.

Lež má krátké nohy a nebo také dlouhý nos

Lež má krátké nohy a nebo také dlouhý nos

Konkurz na dětské role do chystaného představení

Konkurz na dětské role do chystaného představení

Země se roztočila

Země se roztočila

První čtená zkouška poslední inscenace sezóny o fanatismu a souboji tyranie a svobody se odehrála jen den po teroristických útocích v Bruselu. A pozapomenutý text francouzského dramatika Armanda Salacroua z roku 1938 tak nechtěně získal na bolavé aktuálnosti.

I přesto začínáme zkoušet zvesela. Ocitáme se přeci ve Florencii na konci zázračného 15. století, v období karnevalu. Víno teče proudem, lidé tančí, smilní, podplácejí. Vše je dovoleno. Zdeněk Stejskal jako dominikán Savonarola zatím hledá svou cestu k moci. Richard Vokůrka jako básník Silvio svádí krásnou Luccianu Vladimíru Čapkovou. Kam až fanatický prorok Florencii a Silvia s Luccianou zavede, poznáte už 14. května na premiéře, jejímž dovětkem bude vernisáž výstavy fotografií Lenky Klicperové, Markéty Kutilové a Jarmily Štukové Na dohled černé vlajky z Íránu a Sýrie.

8.4.

Nový umělecký šéf

Nový umělecký šéf

Jak jsme informovali na tiskové konferenci a tiskovou zprávou, Kateřina Dušková na konci února 2016 ukončila z osobních důvodů po dohodě s ředitelem Ondrejem Remiášem své působení ve funkci umělecké šéfky, nadále zůstává kmenovou režisérkou Horáckého divadla.

Na pozici uměleckého šéfa nastoupí již 1. 4. 2016 Pavel Šimák. Dosud v HDJ režíroval inscenaci Romeo a Julie, premiéra 30. 10. 2015. Narodil se 25. 11. 1972 v Sokolově. Vystudoval nejprve herectví na pražské konzervatoři, kde už tehdy napsal a režíroval jedno z absolventských představení. Po několikaletém hereckém angažmá v pražském divadle ABC vystudoval režii na brněnské JAMU. Za své studijní inscenace obdržel několik ocenění. Spolupracoval s brněnskými divadly Husa na provázku, V sedm a půl či se sluchově postiženými herci v divadle Neslyším.

Pro formování jeho náhledu na divadlo či umění obecně je důležité zmínit dvě etapy v jeho životě, kterým předcházela razantní rozhodnutí – první byla zahraniční cesta, která vedla přes Skotsko až na Nový Zéland a Bali na jižní polokouli, a druhá etapa se začala rozhodnutím odejít z divadelního prostředí úplně (pracoval nějaký čas jako vychovatel v dětském domově). Obě tyto cesty velmi zrelativizovaly jeho náhled na svět a umožnily mu zásadní nadhled v dalším profesním i osobním životě.

V letech 2008 – 2012 byl kmenovým režisérem a současně uměleckým šéfem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (kde režíroval například Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadea či muzikál Donaha), poté byl tři roky uměleckým šéfem Divadla na Fidlovačce (2012 – 2015), kde měl za sebou již řadu pohostinských režií.

Soustavně se také věnuje práci pro televizi, kde stál u zrodu několika dokumentů či populárně naučných pořadů.

7.4.

Itálie v Horáckém

Itálie v Horáckém

První čtená zkouška poslední premiéry sezóny

První čtená zkouška poslední premiéry sezóny

Staré Řecké báje a pověsti podruhé

Staré Řecké báje a pověsti podruhé

Improvizace IV

Improvizace IV

Čtení Řeckých bájí a pověstí

Čtení Řeckých bájí a pověstí

Farmářský masopust v Jihlavě

Farmářský masopust v Jihlavě

Jazz večery v Klubu

Jazz večery v Klubu

Divadelní klub Horáckého divadla se opět bude jedno pondělí v měsíci měnit na jazzový klub i v letošním roce. Horácké divadlo pokračuje v pořádání jazzových večerů, v roce 2016 se budou střídat hudební uskupení z regionu Vysočina s pražskými. Přijedou i zajímaví zahraniční hosté. Koncerty tradičně začínají vždy v 19:30.

24. února je první termín a jediná výjimka – jedná se totiž o středu. Všechny ostatní večery proběhnou v pondělí. Tedy ve středu 24. 2. 2016 v 19:30 zazní v divadelním klubu slovenské AMC TRIO, jehož tvorba čerpá z různorodosti a elegantní zpěvnosti témat inspirovaných mimo jiné populární hudbou nebo východoslovenským folklórem.

V pondělí 14. března tohoto roku přivítáme havlíčkobrodské JAZZJOINT, Volné sdružení ortodoxních zastánců skupinového jazzu. Společná je jim náklonnost ke všem odnožím jazzu, jakož i dalším příbuzným stylům, chuť improvizovat a hlavně radost z hraní.

4. dubna bude divadelní klub patřit autorskému projektu Tomislava Zvardoně DUENDE s hostem Carlo Zegarrou z Peru. Výhradně autorská tvorba zaujme především stylovou rozmanitostí. Od jazzu, přes rytmicky zajímavou latinskou a africkou muziku až po flamenco.

Z Pelhřimova pak 2. května dorazí JAZZ PILGRIM. Hudební formace, která za své bere jazz, funk, latin-jazz, afro-cuban music.

13. června, jako vždy v 19:30, JAZZ EFTERRÄT (jazzový zákusek – výraz ze švédštiny). Výrazná pražská partička symfoniků, kterým je klasika těsná, ve svém repertoáru nad žánrově spojuje prvky jazzu, funky, blues i latiny.

10.2.

Po šesti letech opět zde

Po šesti letech opět zde

Když 12. prosince 2009 odjížděla režisérka Věra Herajtová ze své premiéry, nikdo netušil, že to bude trvat celých šest let, než se k nám zase vrátí.

Tehdy režírovala My Fair Lady s Barborou Mošnovou v hlavní roli. O rok dříve, v únoru 2008, zde režírovala také Markétu Lazarovou s Hanou Briešťanskou v titulní roli. A jak je vidět, ženské hrdinky jí nedají spát ani dnes. S Lenkou Schreiberovou v titulní roli zkouší Eurípidovo antické drama Médeia.

Spolu s dramaturgyní Barborou Jandovou se shodují, že ačkoli jde o text starý 2500 let, je to pořád příběh, který má hodně společného s dnešními problémy.

Ve scéně a kostýmech výtvarnice Jany Prekové uvidíte také Františka Mitáše, Annu Bazgerovou, Vladimíru Čapkovou, Richarda Vokůrku, Josefa Kunderu, Lucii Sobotkovou a Martu Dřímal Ondráčkovou. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že scénickou hudbu skládá a připravuje Vladimír Franc.

6.2.

Návrat režisérky Věry Herajtové

Návrat režisérky Věry Herajtové

S anděly na schodech

S anděly na schodech

V hledáčku senior

V hledáčku senior

Až do 10.2.2016 si mohou naši diváci prohlédnout ve 2. patře foyeru velké scény výstavu fotografií s názvem V hledáčku senior. Autorka fotografií Adéla Tomášů zachytila klienty Domova Ždírec při vybraných aktivitách jako součást své absolventské práce na SVOŠ sociální.

Výstava je součástí Projektu pro Domov Ždírec a uživatele jeho služeb, který Adéla zpracovává v rámci závěrečné absolventské práce. Na třinácti fotografiích jsou zachyceni klienti Domova Ždírec při vybraných aktivitách domova – např. olympiádě, vinobraní, canisterapii, zdobení perníčků, oslavách Svatého Martina a Vánoc. Fotografie vznikly od srpna minulého roku do 24. prosince, uvedla Adéla Tomášů, autorka projektu. A jedna z fotografií je z připravovaného kalendáře na rok 2017, jehož křest a zároveň dražba se uskuteční v Domově Ždírec 10. března 2016.

Výstavu „V hledáčku senior“ si mohou zájemci v Horáckém divadle prohlédnout od 20. ledna do 10. února 2016. Akce vznikla za podpory Soukromé vyšší odborné školy sociální, o.p.s. Jihlava, Domova Ždírec, Kraje Vysočina a Horáckého divadla v Jihlavě.

21.1.

My jdeme na Masopust

My jdeme na Masopust

V rámci programu třetího ročníku Jihlavského Masopustu připravují herci divadla pod vedením režisérky Kateřiny Duškové své další vystoupení v plenéru. Dějištěm se opět stane Masarykovo náměstí, akce se koná přímo na Masopustní úterek 9. února 2016 od 15:00 a herecká férie by měla začít v 15:55.

Herci Horáckého divadla rozehrávali venkovní prostor už v loňském roce, kdy náměstí uzavírali 75. sezónu happeningem Káva o čtvrté a zahajovali 76. sezónu coby občané Zvonokos.

Do Jihlavského masopustu přinesou letos odkaz městských masopustních slavností – karnevalů a zúčastní se i průvodu masek.

16.1.

Improvizace III

Improvizace III

O smrti vážně i nevážně

O smrti vážně i nevážně

Výstava fotografií

Výstava fotografií

20. ledna 2016 v 18:00 bude ve třetím patře foyeru Velké scény Horáckého divadla Jihlavě slavnostně zahájena výstava fotografií s názvem „V hledáčku senior“. Autorkou fotografií je Adéla Tomášů, studentka III. ročníku denní formy studia na Soukromé vyšší odborné škole sociální, o.p.s. Jihlava.

Výstava je součástí Projektu pro Domov Ždírec a uživatele jeho služeb, který Adéla zpracovává v rámci závěrečné absolventské práce. Na třinácti fotografiích jsou zachyceni klienti Domova Ždírec při vybraných aktivitách domova – např. olympiádě, vinobraní, canisterapii, zdobení perníčků, oslavách Svatého Martina a Vánoc. Fotografie vznikly od srpna minulého roku do 24. prosince, uvedla Adéla Tomášů, autorka projektu. A jedna z fotografií je z připravovaného kalendáře na rok 2017, jehož křest a zároveň dražba se uskuteční v Domově Ždírec 10. března 2016.

Výstavu „V hledáčku senior“ si mohou zájemci v Horáckém divadle prohlédnout od 20. ledna do 10. února 2016. Akce vznikla za podpory Soukromé vyšší odborné školy sociální, o.p.s. Jihlava, Domova Ždírec, Kraje Vysočina a Horáckého divadla v Jihlavě.

16.1.

Hotel mezi dvěma světy

Hotel mezi dvěma světy

Do Horáckého divadla se vrátil její bývalý umělecký šéf Pavel Palouš. Tentokrát s herci studuje hru Hotel mezi dvěma světy.

K práci na poetické a "snové" hře současného francouzského dramatika Érica Emmanuela Schmitta přivzal režisér Palouš také výtvarnici Irenu Fila Wagnerovou. A spolu se současnou uměleckou šéfkou v pozici dramaturga Kateřinou Duškovou připravují příběh nejen o lásce, ale také o údělu člověka na tomto světě. hra se odehrává v tajemném hotelu, který leží mezi světem živých a světem mrtvých. Setkáváme se zde s několika postavami v okamžiku, když bilancují své životy a před nimi je jen nejistá budoucnost.

V hlavních rolích uvidíte Stanislava Gerstnera, Terezu Otavovou a Martu Dřímal Ondráčkovou. V dalších rolích se můžete těšit na Petra Soumara, Františka Mitáše, Lucii Sobotkovou, Martina Dobíška a Gabrielu Schottnerovou. Čtvrtá premiéra letošní sezony se uskuteční 30. ledna 2016.

1.1.

Ředitel Horáckého divadla Jihlava vyhlašuje konkurz do hereckého souboru.

Hledáme herečku 18 – 25 let. Profesní životopisy a fotografie zasílejte na: sekretariat@hdj.cz. Podmínkou účasti je vzdělání v oboru nebo praxe v profesionálním divadle.

23.12.

Poprvé v Hotelu mezi dvěma světy

Poprvé v Hotelu mezi dvěma světy

Více důvodů k oslavě

Více důvodů k oslavě

V sobotu se odehrála dlouho očekávaná premiéra inscenace Splašené nůžky v režii umělecké šéfky Kateřiny Duškové.

Závěrečná děkovačka však nepatřila pouze inscenaci, hercům a celému týmu. Na jeviště byl pozván také režisér Karel Brynda, který v Horáckém divadle působil s krátkou přestávkou celých dvacet jedna let. K jeho životnímu jubileu mu divadlo věnovalo sobotní premiéru. Rádi bychom, aby měla minimálně tolik repríz, kolik je našemu oslavenci let.

Důvodů k oslavě bylo ten večer mnohem víc. Hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek a primátor města Jihlavy PaedDr. Ing. Rudolf Chloupek na jevišti podepsali memorandum o vzájemné podpoře Horáckého divadla a ZOO Jihlava. Nikdo z přítomných netušil, že společné memorandum Kraje Vysočina a Města Jihlavy bylo po celou dobu představení ukryto přímo na jevišti.

15.12.

Stand Up & Koncert

Stand Up & Koncert

Vánoční besídky" mají u nás dlouholetou tradici. Na těch pár doslova kultovních, které proběhly před několika lety v Divadelním klubu, bychom rádi navázali.

Opět trochu jinak, ale se stejnou nekompromisností. Vystoupí Lukáš Kundera se svým Politicky nekorektním Stand Up. Když jsem se Lukáše ještě tento týden ptal, zda má alespoň bodový scénář, pokrčil rameny, svěsil obočí a pípl ne. To kluci z Iglau ungenau jsou na tom o poznání lépe. Mají pouze jeden improvizovaný set a pak naposledy odehrají celý svůj pověstně energický koncert v sestavě Kauer - Plvan - Pham. Tím nepřímo doporučujeme všem politikům, všem hnědnoucím, stále ještě rudým a jinak zamindrákovaným jedincům, aby raději zůstali tento večer sedět doma u svého facebooku. Slušným lidem vstup zdarma.

18.12. ve 21:00 Lukáš Kundera
POLITICKY NEKOREKTNÍ STAND UP!

18.12. ve 22:00 Iglau ungenau
MY NAME IS GIOVANNI GIORGIO
BUT EVERYBODY CALLS ME GIORGIO

15.12.

Premiéra a jiné důvody k oslavě

Premiéra a jiné důvody k oslavě

Z provozních důvodů došlo ke změně představení v sobotu 9. ledna.

Vážení diváci, z provozních důvodů jsme byli nuceni prohodit plánované tituly pro skupinu G. Původně chystané představení Splašené nůžky jsme změnili na titul Romeo a Julie. Naši stálí předplatitelé uvidí "Nůžky" v pozdějším termínu. Volně zakoupené vstupenky na toto představení můžete vyměnit nebo vrátit v předprodeji divadla.

Děkujeme vám za pochopení a věříme, že najdete případný jiný termín, který vám bude vyhovovat.

12.12.

Zemřel režisér Ivan Rajmont

Zemřel režisér Ivan Rajmont

Čtení na schodech a Mikuláš, čert i anděl

Čtení na schodech a Mikuláš, čert i anděl

HOT SISTERS je originální dívčí vokální trio, zaměřené na swing.

Nebojí se zabloudit do více než sto let starých vod či vás okouzlit první republikou, zároveň ale dokáže jít s dobou a zakomponovat do své hudby moderní prvky jako např. beatbox nebo udělat vtipný, do swingu laděný cover světových hitů.

Hot Sisters vás zkrátka nenechají chladnými! V jejich repertoáru se objevují převážně vlastní aranže evergreenů a mnoho autorských skladeb s velice vtipnými českými texty.

5.12.

Splašené nůžky aneb Kadeřnický salon na jevišti

Splašené nůžky aneb Kadeřnický salon na jevišti

Noc divadel a otáčivé hlediště v Jihlavě

Noc divadel a otáčivé hlediště v Jihlavě

Opět na schodišti

Opět na schodišti

Divadelní kolotoč

Divadelní kolotoč

Pro Horácké divadlo je letošní Noc divadel jednou z posledních příležitostí, jak reflektovat svou 75 let dlouhou historii, která se úzce prolínala s historií Vysočiny a celé země, a to ve formátu, který je maximálně svobodný, otevřený a kreativní.

Už v minulém ročníku se Noc divadel v Horáckém odehrávala prohlídek divadla. V podstatě se dá i letošní program nazvat prohlídkou či exkurzí, jen cesta povede více časem než prostorem a bude méně fyzicky namáhavá, protože diváky doslova povozíme. Naší ambicí je pozvat návštěvníky do světa divadla, světa iluzí a mýtů, emocí a velkých příběhů, do světa, v němž když odejdou herci, zůstávají duše jejich postav a stíny odžitých příběhů. Historie divadla je projekčním plátnem historie nás všech – právě na divadle bylo a je všechno tak nějak zřetelněji vidět.

Scénáře a režijního vedení se ujala umělecká šéfka Kateřina Dušková, účinkují: Tereza Otavová, Lucie Ingrová, Marta Ondráčková, Jakub Škrdla, Zdeněk Stejskal, Josef Kundera, Lukáš Matěj, Ondřej Šípek, František Mitáš. Jednotlivé jízdy naším kolotočem začínají v každou celou hodinu, první již v 18:00 a poslední ve 23:00 v sobotu 21.

13.11.

Splašené nůžky zatím ještě na napíře

Splašené nůžky zatím ještě na napíře

Na naše schody foyeru velké scény se po prázdninách opět vrátily pohádky pro nejmenší diváky.

První letošní pohádky byly o lásce a četly je Lenka Schreiberová jako královna a Tereza Otavová jako princezna. Spolu s dětmi přečetly příběh o Romeovi a Julii, a protože končí smutně, změnily jeho konec a všechno dobře dopadlo. A protože se dětem ještě nechtělo jít domů, přečetly naše herečky ještě jeden příběh O zakleté labuti.

Příští pohádky na schodech budou v sobotu 14. listopadu a přečtou je Lucie Ingrová a Lukáš Matěj, opět v 16 hodin.

28.10.

Čada & Spěváček & Asstma

Čada & Spěváček & Asstma

Tomáš Čada je redaktor Literárně- kulturního časopisu H_aluze a knižní edice H_aluze. V opavském nakladatelství Perplex vydal sbírku Spodní patra (2013, ilustrace Antonín Handl). V roce 2014 se zúčastnil s performance Tři ekonomické jednotky experimentálního festivalu SOUNDOUT! v berlínském Kreuzbergu.

Jan Spěváček letos dospěl do Kristových let. Proto už neodvrací oči ani krk od růženců. Od časů prvotiny si oblíbil růže a o něco více i košile. Spolu s manželkou je vychovává syn. Pracuje jako státní speciálně pedagogický zaměstnanec. Poslepu jezdí mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. Za nejoblíbenější jídlo, jež připravuje paní Spěváčková, považuje pečeného králíka.

Asstma „... a tak když jsem zbyl v kapele sám, jsem začal ty písničky zpracovávat po svém. Začal jsem nahrávat zvuky místo bicích a doprovázel se, jak to šlo, chtěl jsem přece hrát industriál! Pak mě napadlo, že bych mohl dělat vlastně i díla experimentálních básníků a mohl bych je i vykrást a vůbec, mohl je třeba i vysamplovat a nebo bych mohl zkusit zaznamenat tu situaci, kdy jsem je četl a jejich text se dostával do mé hlavy a stal se mým textem. Mohl bych taky zvukově nahrát, co kolem sebe vidím, mumlání míst. Anebo bych mohl dělat tak moc emo, až se za sebe budu stydět. Anebo bych mohl zhudebnit svoji vlastní pýchu, svoji křupající páteř, či odbornou přednášku s citacemi a poznámkovým aparátem... a nejlépe všechno najednou.“ www.bandzone.cz/asstma

28.10.

Milan Kašuba, jediný jazzman z Moravy, který pravidelně vystupoval jako sólista v pražské Redutě. V současné době jej mohou příznivci jazzu pravidelně slýchat v brněnském jazzovém baru U kouřícího králíka. Složení tria se kterým vystoupí v Divadelním klubu je následující: Milan Kašuba (kytara), Vítězslav Vavrda (bicí) a Vincenc Kummer (kontrabas)

27.10.

Pohádky na schodech letos poprvé a o lásce

Pohádky na schodech letos poprvé a o lásce

Improvizace II

Improvizace II

Narozeniny divadla

Narozeniny divadla

Narozeniny divadla

Narozeniny divadla

Celý letošní začátek sezony je v Horáckém divadle ve znamení oslav 75. výročí divadla. Oficiální činnost Horáckého divadla byla zahájena 18. října 1940.

Samotná oslava narozenin se odehraje v sobotu 17. října 2015, kdy se na jevišti Horáckého divadla Setkají generace. Scénář večera napsala Kateřina Jonášová, která k němu poznamenala: „Horácké divadlo bude slavit už pětasedmdesátiny, a to v hravém interaktivním stylu. Na sobotu 17. října jsme připravili večírek, který se dá popsat jako kabaretní průlet divadelní historií s důrazem na hravost herců a hravost publika. Diváky čekají kvanta informací, písniček, ukázek z odehraných představení, přehlídka kostýmů, soutěžní herecký kvíz, samozřejmě proslovy, gratulace a pár překvapení.“.

Večer s originálním scénářem a mnoha milými hosty začíná již v 18 hodin ve foyeru Velké scény Horáckého divadla. Budeme navozovat atmosféru za doprovodu divadelní kapely, ještě velmi nového a stále se vyvíjejícího hudebního tělesa. Od 19 hodin pak startujeme na jevišti Velké scény. Večer je v režii Kateřiny Duškové, umělecké šéfky HDJ a Karla Bryndy, bývalého dlouholetého kmenového režiséra HDJ, scénář napsala Kateřina Jonášová,externí dramaturgyně HDJ. Moderovat budou Marta Dřímal Ondráčková a Zdeněk Stejskal, hraje a zpívá celý soubor Horáckého divadla Jihlava.

13.10.

Budeme hrát i hrát

Budeme hrát i hrát

Na jevišti jsem v půlce zkušebního období na druhou premiéru letošní 76. divadelní sezony. Režisér Pavel Šimák připravuje inscenaci Romeo a Julie.

Už nyní vám můžeme prozradit, že naše herce uvidíte ve zcela netradičních rolích. Herci totiž budou hrát i hrát. Režisér Pavel Šimák spolu s hercem a zároveň hudebním skladatelem Romanem Zachem sestavili kapelu v následujícím obsazení: elektrická kytara Jakub Škrdla, basová kytara Lenka Schreiberová, klavír Marta Dřímal Ondráčková a Martin Dobíšek, trubka Zdeněk Stejskal, housle Josef Kundera, perkuse a bicí Richard Vokůrka a Stanislav Gerstner. Od 31. října se na vás všechny těšíme.

10.10.

Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jihlava vznikla výstava k výročí 75 let Horáckého divadla.

Výstava mapuje nejen celou historie HDJ, ale představuje také všechny profese, které se přímo podílejí na vzniku jednotlivých inscenací. Můžete si projít expozici s nejkurióznějšími rekvizitami, kulisami a kostýmy, které byly vyrobeny v našich dílnách pro účely divadelních inscenací. Výstava prozrazuje určitá herecká tajemství, která zůstávají divákům skrytá. Zjistíte, co jsou to zlomvazky, vlásenky a nebo zvonek inspicienta. Výstava potrvá do konce listopadu.

10.10.

V polovině zkoušek na Romea a Julii

V polovině zkoušek na Romea a Julii

Iglau ungenau

Iglau ungenau

IU - Infúze do žil Kostlivcům, 16. října ve 20:00, Divadelní klub.

V hudbě Iglau ungenau je role slova – poezie rolí hlavní. Vše se slovu podřizuje, všechno poezii podléhá. Oživujeme slavné kostlivce formou nitrožilní kapénkové infúze a odkrýváme povahy jejich duševních poruch - Rimbauda, Puškina, Balthuse, Artauda, Shakespeara, Michelangela, Jesenina... Jemně dispergovanou emulzi si vyslouží i současní básníci s hormonální (ne)rovnováhou - Staněk, Petr, Borzič, von Roháč, Herman i Kauer... Ozdravný charakter našich koncertů je pověstný daleko za hradbami Jihlavy, proto nás neváhejte navštívit, jsme štědří, nehodláme vás šetřit.

Iglau ungenau: Aleš Kauer - řeč, syntezátor, groove box, Martin Dobíšek - keyboard, Jaroboy - programming, mix, Hynek Pham - keyboard, vocal  (V Divadelním klubu v rámci cyklu Alternativa v Horáckým; vstup dobro-volný)

9.10.

ŽENEVA DUBSKÁ & COMBO RENÉHO ŠINDELKY, 12.10. v 19:30, Divadelní klub

Srdečně Vás zveme na vystoupení jazzového uskupení Ženeva Dubská & orchestr Reného Šindelky. Combo Reného Šindelky je hudební těleso ponořené do hot kapaliny jazzu a swingu let 20tých až 50tých. V rámci autentického soundu amplifikuje toliko kytaru a zpěv. Ostatní nástroje tedy piano, bicí a kontrabas hrají akusticky. V repertoáru jsou písně lyrické, komické i kosmické... Vystoupí: Ženeva Dubská – zpěv, Ondřej Hájek – piano, Martin Nakládal – kytara, Pavel Všianský – kontrabas, Erik Netušil – bicí.

7.10.

Výstava k výročí 75 let HDJ

Výstava k výročí 75 let HDJ

23. Horác a jeho výsledky

23. Horác a jeho výsledky

Beat Generation vol. IV

Beat Generation vol. IV

Beat Generation vol. IV

Alternativa v Horáckým vás všechny zve 18. září v 19:30 na zadní dvorek našeho divadle, kde se uskuteční open air akce.

...na počátku šedesátých let psal Ginsberg: „…takže teď vyhodíme do vzduchu sami sebe a zhyneme jako starý kmen lidí, co se hádá mezi neutrony, plive na Indii, vyjebává s Tibetem, přepadává Ameriku, drtí Moskvu, ubíjí Balt, má svou tuberu v  Arábii…“ Dosaďte si jen jiná jména a místa a zjistíte, že se za těch šedesát let nic nezměnilo. Namiřme tedy znovu prsty na spánky mocipánů - oligarchů, politiků, ekonomů. Krutovláda peněz zdá se nezná hranic. Politici se znovu opájejí nenápadným půvabem stíhaček a střel s plochou dráhou letu, ve vzduchu je znovu cítit pach studené války. Svět je rozjetý a příšerně dlouhý vlak, plný morbidních asociací, a nezastaví ho nic, snad jen nedostatek nafty.

V živém angažmá živých tvůrců uvidíte a uslyšíte kapelu Joyners (Adama Ruschku, Martina Fuchse, Jana Fuchse) a dále vystupují: Jarda Plvan, Hynek Pham, Ellen Makumbirofa, Hana Malcová, Daniel Vacek, Jan Typlt, Zdeněk Stejskal, Standa Gerstner a Aleš Kauer.

15.9.

Zahájení 76. divadelní sezóny na horním náměstí

Zahájení 76. divadelní sezóny na horním náměstí

Bonjour! Salute! ZVONOKOSY jsou tady.

Včera jsme zavítali na Masarykovo náměstí, abychom trochou té osvěty o vínu, hudbou, zpěvem i tancem, přispěli k dobrému životu občanů jihlavských.

Děkujeme nastokrát všem, kdo tam byli s námi! Z celého srdce zdravíme ty, kterým to nevyšlo. A pro všechny máme vzkaz: Začíná 76. divadelní sezona! Gabriel Chevallier - ZVONOKOSY, dramatizace Petr Abraham. První premiéra 76. sezony Horáckého divadla.

12.9.

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří v Horáckém divadle uplynulou sobotu: Divadlem jsme provedli tento den 440 návštěvníků. O prohlídky je obrovský zájem, moc nás to těší a už pracujeme na dalších příležitostech, kdy bychom Vás mohli pozvat.

Součástí Dne otevřených dveří byla také instalace nových výloh. Všimli jste si? Uplynulou sobotu jsme mohli všichni nakukovat přes ramena autora výtvarných návrhů Dragana Stojčevského i našich techniků při práci. Jedna z uměleckých instalací - k premiéře Romea a Julie - vznikala z autentických vzkazů od nás i od Vás. Je inspirovaná veronským domem Julie, který je těmito vzkazy posetý. Za všechny vzkazy velké díky.

9.9.

Premiéra v sobotu

Premiéra v sobotu

První premiérou Horáckého divadla jsou v sobotu 12. září ZVONOKOSY Gabriela Chevalliera, které se začaly zkoušet ještě před prázdninami na konci loňské sezony.

Nabídku k režii Zvonokos přijal renomovaný režisér Petr Novotný, kterého proslavily režie velkých muzikálových produkcí jako například Bídníci, Jesus Christ Superstar, Evita, z novějších titulů pak Fantom opery, Děti ráje či Lucie. Zvonokosy již jednou režíroval v Hudebním divadle v Karlíně (jejich druhé obnovené uvedení v roce 2001), v hudební úpravě Jiřího Markova a Jindřicha Brabce.

Na jevišti HDJ se ale Petr Novotný rozhodl pro novou adaptaci - napsal vlastní dramatizaci, která vychází přímo z Chevallierova slavného humoristického románu. „Šlo mi o to vrátit Zvonokosy zase zpátky k Chevallierovi, zpátky do Francie, kde v roce 1934 byly napsány. Takže jsem se ponořil do dobové francouzské hudby, protože jsem si přál, aby právě tato hudba Zvonokosy prorostla.“ K hudební spolupráci přizval režisér Novotný Pavla Kantoříka, k jazykové spolupráci překladatele Jiřího Žáka. Z jeviště Horáckého divadla budou tedy znít v podání našich herců francouzské šansony přímo v originále. Martin Dobíšek v roli Ferdy Čupra přispívá k typické atmosféře svým akordeonem. Scénu zvonokoského náměstíčka navrhl Ivo Žídek, kostýmy Roman Šolc, choreografie Petra Parvoničová.

8.9.

Den otevřených dveří aneb První večer volné improvizace

Den otevřených dveří aneb První večer volné improvizace

Den otevřených dveří aneb Výtvarně-hudební improvizace

Den otevřených dveří aneb Výtvarně-hudební improvizace

Den otevřených dveří aneb Prohlídka divadla

Den otevřených dveří aneb Prohlídka divadla

Jak se svítí ve Zvonokosech

Jak se svítí ve Zvonokosech

Na prvním jazzovém večeru v nové 76. sezoně se v divadelním klubu představí Jazz Quintet Třešť.

Jazzový soubor širokého záběru má na repertoáru standardy, swingové písničky, blues, be bop, latinu, ale i pop jazzové skladby nebo vlastní tvorbu. Vyhýbá se snad jen nestravitelnému free jazzu. Vedle zpěvačky Ivany Menšíkové uslyšíte saxofony Tondy Vidláka, bezpražcovou i pětistrunnou bas kytaru Petra Tyráčka, na klávesnici piana hbité prsty Jaroslava Šimánka a samozřejmě bicí sestavu Jiřího Palicha.

Milovníci jazzu se mohou sejít v divadelním klubu 21. září od 19:30 hodin.

28.8.

Romeo a Julie na první čtené zkoušce

Romeo a Julie na první čtené zkoušce

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Horácké divadlo se letos opět zapojilo do celorepublikového projektu Dny evropského dědictví. Na sobotu 5. září jsme tentokrát za OTEVŘENÉ DVEŘE připravili rozšířený program s odkazem na téma nadcházející 76. sezóny TEĎ A TADY.

Již tradiční a velmi žádané komentované prohlídky divadla proběhnou v každou celou hodinu od 9:00 do 13:00 hodin, maximální kapacita jedné skupiny je 40 osob. V rámci prohlídky bude možné nahlédnout také do zákulisí příprav nové inscenace Zvonokosy Gabriela Chevalliera v režii Petra Novotného. Trasa prohlídky končí na Malé scéně, kde nabídneme zájemcům účast na mini workshopu improvizace pod vedením Tomáše Andrášika.

Novinkou letošního ročníku Dne otevřených dveří bude večerní program. Od 19:00 zveme diváky na večer otevřené improvizace Teď a tady / slovo a pohyb s Tomášem Andrášikem a herci Lenkou Schreiberovou, Lukášem Matějem, Zdeňkem Stejskalem, Lucií Ingrovou a dalšími.

Ve stejnou hodinu na Divadelním dvorku /v zadním traktu divadla přístupném z uličky Dominikánská/ proběhne výtvarně hudební improvizace - Stanislav Gerstner, Jindřich Skopec.

22.8.

Zahájení 76. divadelní sezóny

Zahájení 76. divadelní sezóny

Horáckému divadlu Jihlava skončily divadelní prázdniny, herci se vrací na "prkna" a divadlo se v 76. sezóně rozjíždí s novým ředitelem Ondrejem Remiášem. Se všemi zaměstnanci Horáckého divadla Jihlava se dnes potkal také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Přesně tak, skončily nám divadelní prázdniny! Včera jsme krásně zahájili novou sezónu a dnes už pilně zkoušíme a moc se na Vás těšíme.

19.8.

ZPĚT NAHORU